شیزوان نیوز - سریعترین موتور جستجوگر خبر پارسی

پیام دهکردی: مسوولان بیشتر دوست دارند ژست فرهنگی بگیرند

پیام دهکردی: مسوولان بیشتر دوست دارند ژست فرهنگی بگیرندبه گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پیام دهکردی که در بیست‌ و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر، مدیریت کارگاه‌های آموزشی-تخصصی را بر عهده دارد، از بی‌توجهی مسئولان به امور فرهنگی و به ویژه هنرهای نمایشی انتقاد کرد.


دهکردی درباره برگزاری جشنواره تئاتر در شهر خرمشهر و تمرکززدایی از تهران گفت: «تمرکززدایی به هر روی اتفاق مبارکی است. چون همه‌ چیز در ذیل تئاتر در تهران متمرکز شده است. در حالی‌ که به نظر من باید آن اتفاقی که برای فوتبال ما افتاده است برای تئاترمان هم بیفتد. امروز وقتی به تیم‌های فوتبال شهرهای دیگر نگاه می‌کنید،‌ می‌بینید که بسیار طراز اول و بین‌المللی هستند.»


او ادامه داد: «من نه خیلی موافق فضای جشنواره‌زده هستم و نه موافق این هستم که دائم سالن نمایش درست کنیم تا به مدد آن تئاتر ایجاد شود. واقعیت این است که در حال‌حاضر بزرگ‌ترین سد و مانعی که سر راه شکل‌گیری تئاتر در شهرهای دیگر وجود دارد، نبود همت و عزم در مسئولان است.»


دهکردی تاکید کرد: «متاسفانه فرهنگ و به طور مشخص تئاتر دغدغه مسئولان ما نیست. ولی کافی است روز برگزاری اختتامیه همین جشنواره به مراسم بیایید، آن ‌موقع است که مسئولان و افرادی از این استان را خواهید دید که تاکنون ندیده‌اید. چرا که عکس یادگاری خوب است. فرهنگ ژست خوبی دارد. ولی وقتی پای عمل می‌رسد، همه فرهنگ و هنر را فراموش می‌کنند.»


او با اشاره به زیرساخت‌ها گفت: «اگر ژست فرهنگ برای مسئولان ما خوب است، باید به فکر درست کردن زیرساخت‌ها هم باشند. در حوزه سخت‌افزاری که همان سالن نمایش و امکاناتش می‌شود و در کنار آن باید بودجه‌هایی برای سیاست‌گذاری و تولید تئاتر مدام به شکل عمومی در طول سال تخصیص پیدا کند.»


بیست‌ و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر در بخش‌های مسابقه نمایش‌های صحنه، مسابقه نمایش‌های کوتاه، مسابقه نمایشنامه‌نویسی، نمایش‌های محیطی و میدانی و کارگاه‌های آموزشی و جلسات نقد و بررسی از ۱۵ تا ۱۹ آبان ‌ماه ۱۳۹۸ در منطقه آزاد اروند به دبیری حمیدرضا آذرنگ در حال برگزاری است.


۵۷۵۷
منبع خبر : khabaronline.ir