شیزوان نیوز

آئین گرامیداشت حماسه "جسر نادری" به میزبانی اندیمشک برگزار می‌شود

آئین گرامیداشت حماسه "جسر نادری" به میزبانی اندیمشک برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اندیمشک، به مناسبت شش مهر ماه آئین گرامی داشت حماسه جسر نادری به عنوان اولین حمله نظامی نیروهای صدام به مرزهای معنوی و جغرافیایی ایران اسلامی در هشت سال دفاع مقدس، برگزار می‌شود.

در این آئین باشکوه و معنوی، شهروندان سنگربان مقاوم کرخه و دز در هشت سال دفاع مقدس با حضور در یادمان جسر نادری شهرستان اندیمشک یاد و خاطر رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را گرامی می‌دارند.

آئین گرامی داشت حماسه مردم اندیمشک در شش مهر ماه سال 1359 شنبه شش مهر ماه و از ساعت 16 در محل یادمان جسر نادری در مجاور رودخانه کرخه برگزار می‌شود.

خانواده معظم شهدا و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و مدافعان جبهه مقاومت، روحانیون، جوانان، اقشار مختلف علمی و فرهنگی شهرهای مختلف استان خوزستان در این باشکوه و معنوی حضور دارند.

به گزارش تسنیم، پل فلزی نادری در کیلومتر 20 جاده اندیمشک دهلران و در شمال آبادی سرخه نادری و بر روی رودخانه کرخه قرار دارد و از آن به عنوان به جسر نادری، پل کرخه، پای پل و پل سرخه نادری نیز یادمی‌شود.

این پل در گذشته‌های نه چندان دور، مسیر ارتباطی استان‌های خوزستان - ایلام و شهرهای اندیمشک به دهلران بوده و در آن سال‌ها جبهه‌های موسیان، عین خوش و دشت عباس را به یکدیگر متصل می‌کرد و با توجه به فاصله نه چندان دور آن با مرزهای برون مرزی، نقشی مهم و استراتژیک در هشت سال دفاع مقدس داشت.

به همین دلیل و با توجه به نقش محوری اندیمشک در دسترسی به مسیرهای ریلی و جاده‌ای تصرف پل و عبور از جسر نادری، برای دشمن بعثی نقطه عطفی در هشت سال دفاع مقدس به شمار می‌رفت چرا که این امکان را برای دشمن فراهم می‌ساخت تا ارتباط خوزستان با استان‌های شمالی قطع و شهرهای اندیمشک و دزفول را در خطر سقوط قرار دهد.

به همین جهت از همان روزهای نخستین آغاز دفاع مقدس، لشکر 10 زرهی بعث در اولین حمله نظامی خود به مرزهای کشور برای عبور از جسر نادری و ورود 300 تانک این ارتش به اندیمشک در مهر ماه سال 1359 و قطع ارتباط جاده اهواز به این شهرستان برنامه ریزی کرد.

دشمن متجاوز بر همین مبنا حرکت خود را در طول مسیر دهلران به اندیمشک و تصرف پل نادری و عبور از آن تعیین کرد تا این پل، محور اصلی هجوم لشکر 10زرهی ارتش عراق تعیین چرا که با تصرف جسر نادری برای دشمن و تشدید فشار بر جبهه‌های جنوب، میانی و شمال خوزستان مرکز استان، فراهم می‌‌شد.

انتهای پیام/ ع

منبع خبر : tn.ai