اقتصاد فضای مجازی مورد توجه قرار گیرد

ایرنا - فرهنگ

فرهنگی هنری / ایرنا - فرهنگ 1 باردید comments

تهران- ایرنا- دبیر شورای‌عالی فضای مجازی، گفت: معتقدیم باید به اقتصاد فضای مجازی توجه شود و مشکلاتی که در حوزه مالیات و موارد دیگر آن وجود دارد، حل شود.

ابوالحسن فیروزآبادی سه‌شنبه شب در آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال در تالار وحدت، افزود: در ادامه سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باید بگویم، ما در مرکز ملی فضای مجازی معتقدیم که در آغاز یک تحول اساسی قرار داریم. در غرب در پایان دهه ۸۰ میلادی صحبت‌هایی از پست مدرنیسم مطرح شد که در حقیقت این از وحشتی بود که قرار بود وارد عصر جدیدی ‌شویم.

وی با اشاره به اینکه از خصائص عصر جدید این است که ما شاهد تغییرات با سرعت بالا می‌شویم، ادامه داد: به نوعی این به یک باره آزاد کردن انرژی زیادی همچون انرژی هسته‌ای است که به نظر می‌آید مدیریت‌پذیر نیست. این تحولات سریع قواعد کمی برای کنترل کردن دارد. همچنین پیش‌بینی آینده در آن دشوار است. البته تلاش‌هایی برای مدیریت و درک این فضا انجام می‌شود که جای تشکر دارد.

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی گفت: از خصائص دیگر این فضا، شبکه‌ای بودن ارتباط در آن است که نوعی لامکانی و لازمانی در آن وجود دارد که تا به حال در دنیا سابقه نداشته است.

فیروزآبادی با بیان اینکه این موضوع در فضای سیاسی در کنار قدرت سخت، قدرت نرم را ایجاد کرده است که باید به آن توجه کرد، افزود: به نوعی باید گفت هویت چیست و پاسداران هویت در این فضا چه باید بکنند.

وی تاکید کرد: امروز پاسداران هویت در این فضا تمام ملت هستند. ما نمی‌توانیم ملت قدرتمندی باشیم اما به وجوه قدرت نرم آگاهی نداشته باشیم. چراکه در غیر اینصورت افراد دیگر این قدرت را در اختیار می‌گیرند.

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی گفت: امروز ارتش‌های ما فقط ارتش‌های در صف نیستند و کسان دیگری هم هستند که در بخش نرم فضای مجازی، ارزش آفرینی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه خلق ارزش در این فضا با شاخص اقتصادی در نظر گرفته می‌شود، گفت: خواهش ما این است که به اقتصاد فضای مجازی توجه شود و مشکلاتی که در حوزه مالیات و موارد دیگر آن وجود دارد، حل شود.

فیروزآبادی خاطرنشان کرد: همچنین ما به دلیل چند حوزه بودن این فضا به مقررات‌ گزاری نوین، برای خلق ارزش نیاز داریم که باید همه مردم در آن مشارکت داشته باشند.

وی تصریح کرد: انسانها می توانند در این عصر جدید در هر مکانی و با همه مردم دنیا مرتبط شوند. این فضا یک قدرت نرم را شکل داده است و یکی از الزامات این دوره این است که «اقتصاد توجه» باید مورد نظر کارگزاران کشور قرار گیرد.  نمی توانیم ملت قدرتمندی شویم اما به وجوه تولید ارزش در فضای مجازی توجه نداشته باشیم. اگر چنین توجهی صورت نگیرد در مقابله با جریاناتی قرار خواهیم گرفت که نیرویی برای مقابله با آن نداریم.

وی افزود: از خصوصیات این فضا این است که نخبگان اجتماعی حرف اول را می زنند و نمی توان از پیشتازی آنها جلوگیری کرد. ارتش دراین دوره فقط شامل گروهی نیست که سلاح و لباس نظامی بر تن دارند بلکه این فعالان فضای مجازی هستند که یک ارتش را شکل داده اند و بدنه ای مردمی دارند.

فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد: ارزش در فضای جدید با شاخص اقتصادی سنجیده می‌شود. اکنون حوزه های مختلف با یکدیگر همگرایی پیدا کرده اند. دیگر یک نفر نمی تواند فقط در حوزه سیاسی حضور داشته باشد بلکه باید به اقتصاد و فرهنگ هم توجه کرد.

به گفته وی در عصر فضای مجازی، عقل ها به هم مرتبط و متصل شده است. بنابراین همه انسانها در این فضا فعال هستند. همین هم موجب شده است در فضای جدید انرژی زیادی آزاد شود و هر کس محصول خود را تولید می کند. در این جشنواره هم شرکت کنندگان برای ارائه محصول خود در حال رقابت هستند.

وی در خاتمه با اشاره به اینکه به زودی ۸۰ درصد ترافیک در فضای مجازی به ویدئوها اختصاص پیدا خواهد کرد، گفت: معنی این صحبت این است که باید به وجه اقتصادی فرهنگ توجه شود. باید ضمن مقررات زدایی به دلیل پیچیدگی های این فضا بدنبال مقررات گذاری نوینی باشیم.

نظرات